Na zrobionych dziś zdjęciach widzicie:

 • Stokrotkę, która mimo późnej daty (8.11) postanowiła rozkwitnąć i cieszyć się promieniami słońca
 • 65 letniego mężczyznę, który nie zważając na “mądrość ludu” delektuje się życiem w sposób i zakresie, który 10-15 lat temu sam uznałby za niemożliwy dla faceta w takim wieku
 • 32 letnią kobietę, która… to jest bardzo prywatne, ale wierzcie mi, pasuje do tej układanki :-)

Piszę o tym, bo zbyt często widzę i słyszę, jak różni wartościowi ludzie:

 • uznają, że dla nich jest już za późno na radosne, pełne spełnienia życie. I to w tak młodym w stosunku do mnie wieku, że łapię się za głowę!
 • pozwalają, aby społeczeństwo, media i różni “guru” swoimi stereotypami skutecznie zasłonili im oczy na ścieżki, które mogłyby ich zaprowadzić do osobistego szczęścia
 • idą przez życie z solidnym kamieniem u szyi tylko dlatego, że żal im nakładu czasu i środków “ zainwestowanych w budowanie i przytwierdzanie tego kamienia!

Żyję na tym świecie już dość długo, aby na bazie doświadczeń i obserwacji stwierdzić, że większość ludzi tak naprawdę ma aż nadto inteligencji, aby taki stan zmienić. Warunki do tego teoretycznie też nie są niemożliwe do spełnienia:

 1. trzeba przyznać przed samym sobą, że prowadzimy życie, które niezależnie od tego jak bardzo biją nam brawo inni ludzie i jakimi osiągnięciami możemy się pochwalić, jest dla nas głęboko niesatysfakcjonujące.
 2. nie bać się, mieć inne potrzeby niż te, które “powinniśmy mieć”. Jeśli je faktycznie zidentyfikujemy i znajdziemy sposób, aby ich spełnianie nie szkodziło innym, to super.
 3. jest taka mądrość żydowskich handlarzy: “jeśli towar zaczyna ci się psuć na półce, to zapomnij jaka była jego cena zakupu” :-)
  Bardzo wielu ludzi mogłoby profitować z bezlitosnego zastosowania tej zasady :-)
 4. trzeba zidentyfikować i opanować kluczowe umiejętności, które pomogą nam zaspokoić potrzeby z punktu 2

Zdaję sobie sprawę, że to wszystko może być nieco bardziej złożone, dlatego zapraszam do dyskusji w komentarzach, a najlepiej do umówienia się ze mną na rozmowę na ten temat w “Zapytaj Alexa o cokolwiek”

Pozostawiam Was z wolnym tłumaczeniem słów piosenki, która dziś usłyszałem:

nie zawsze będziesz miał to co chcesz
ale jeżeli będziesz próbował,
to któregoś dnia dostaniesz to, co potrzebujesz

Czego Wam wszystkim serdecznie życzę, z doświadczenia wiem, że jest super!

Alex

PS: Dyskusja na ten temat odbyła się na facebooku
https://www.facebook.com/groups/430626737516740/permalink/787023615210382/