Zgodnie z obietnicą znajdziesz poniżej listę zakresów, którymi należy się zająć, jeśli chcesz sam poradzić sobie z lękowym stylem przywiązania. Pamiętaj, że alternatywnie możesz skorzystać z pomocy fachowego psychoterapeuty, którego oczywiście będziesz musiał sam sobie znaleźć.

Przy okazji, kupując do końca roku 2024 zestaw Relacje 2.0+Konflikty możesz wykorzystać specjalny kod rabatowy LISTA24, który da Ci jeszcze dodatkowe 5% rabatu od już korzystnej ceny zakupu.

Link do wersji papierowej
Link do ebooków

A oto obiecana lista:

Rozwijaj samoświadomość

Celem jest zrozumienie siebie i swoich reakcji. Oto, co możesz zrobić:

– Prowadź dziennik emocji: Zapisuj, co czujesz i kiedy, aby zidentyfikować wzorce.

– Zadawaj sobie pytania: „Dlaczego tak zareagowałam?” – to pomoże Ci zrozumieć źródła swoich reakcji, tak zwane triggery.

– Ucz się od innych: Rozmawiaj z przyjaciółmi o ich doświadczeniach i sposobach radzenia sobie z emocjami. Taka wymiana doświadczeń bardzo rozszerzy Twoje zrozumienie samej siebie

– Czytaj i ucz się: Szukaj książek i artykułów na temat samoświadomości i inteligencji emocjonalnej.

– Meditacja i mindfulness: Nawet niewielkim nakładem czasowym może Ci to pomóc lepiej rozumieć swoje myśli i uczucia. Pomoże też „wyzerować” wewnętrzny kompas, co jest bardzo pomocne w dalszych działaniach.

Buduj pewność siebie

Celem jest wzmocnienie fundamentu wszelkich Twoich interakcji z innymi ludźmi

– Stawiaj sobie małe cele: Celebruj ich osiągnięcie.

– Praktykuj wdzięczność: Skupianie się na tym, za co jesteś wdzięczna, poprawi Twoją samoocenę i wprowadzi spojrzenie na rzeczywistość ułatwiające dobre kontakty.

– Aktywność fizyczna: Regularne ćwiczenia poprawiają samopoczucie i dobrze wpływają też na nasze możliwości intelektualne.

– Podejmuj nowe wyzwania: Wyjdź ze strefy komfortu, to buduje pewność siebie. Film jak robić to odważnie ale bezpiecznie

– Znajdź czas i zajmuj się hobby: Robienie czegoś, co kochasz, wzmacnia samopoczucie i też poczucie własnej wartości.

Ustalaj zdrowe granice i naucz się ich bronić

Naucz się mówić „nie” i określać swoje granice, to wzmocni Twoje poczucie własnej wartości i poczucie sprawczości w życiu

– Jasno komunikuj swoje potrzeby: Nie atakując nikogo ale też bez owijania w bawełnę.

– Ucz się odmawiać: Nie musisz zgadzać się na wszystko i taka zgoda nie może być warunkiem zaakceptowania Cę jako wartościowego człowieka czy partnera.

– Rozpoznawaj toksyczne sytuacje i toksycznych ludzi: Przez ich unikanie nie tylko wpłyniesz na Twoje poczucie własnej wartości, ale też stworzysz przestrzeń do przeżywania i spotykania wartościowych sytuacji i ludzi..

– Dbaj o swoje potrzeby: Nie poświęcaj siebie dla innych, zwłaszcza jeśli wiesz, że nie możesz liczyć na to samo z ich strony.

Komunikuj się skutecznie z innymi ludźmi

Otwarta i uczciwa komunikacja to podstawa budowanie dobrych relacji.

– Wyrażaj jasno swoje uczucia: Używaj komunikatów „ja”, aby mówić o swoich uczuciach, bez obwiniania za nie innych.

– Słuchaj aktywnie: Pokaż, że naprawdę słuchasz i rozumiesz.

– Bądź bezpośrednia, ale delikatna: Skuteczna komunikacja powinna być konkretna ale nie musi być agresywna.

– Praktykuj asertywność: Mów o swoich potrzebach respektując granice innych ludzi.

Dbaj o własny dobrostan

Twoje samopoczucie jest podstawą wszelkich działań i możliwości dzielenia się dobrymi rzeczami z innymi ludźmi.

– Znajdź czas dla siebie: Nie rezygnuj z zajmowania się czymkolwiek, co sprawia Ci radość.

– Poruszaj się regularnie: To poprawi Ci zarówno nastrój jak i zdrowie.

– Prawidłowo się odżywiaj: Znajdź sposób i rytm, który będzie dostosowany do Ciebie, zamiast ulegać jakimś modom i „guru”.

– Utrzymuj odpowiednie proporcje w życiu: Znajdź właściwy dla ciebie podział czasu na regularny sen, praca, odpoczynek i kontakty z innymi ludźmi.

– Otocz się pozytywnymi ludźmi: Dbaj o higienę Twoich znajomości, unikaj osób, które Cię stresują, zrób miejsce dla tych wzbogacających Twoje życie.

Życzę powodzenia w zmienianiu Twojego stylu przywiązania!

Warto też zapisać się na mój newsletter, gdzie nie tylko informuję i wszystkich filmach i bezpłatnych spotkaniach ze mną, ale też innych ciekawych rzeczach.