Dwa dni temu, w sumie z dużymi wewnętrznymi oporami, nagrałem film, w którym opisałem kilka, dosłownie kilka trików, które są bardzo powszechnie stosowane przez różnych “guru”, których główny celem są pieniądze innych ludzi, a główną specjalnością ich wyciąganie.

Z oporami bo:

  • zazwyczaj piszę w pozytywny sposób, co zrobić, w jakim kierunku działać, bo to najbardziej pomaga ludziom
  • hobbystycznie studiuję różne techniki manipulacji, nie tę zabawę dla grzecznych rzeczy jak w książkach Cialdiniego, tylko “the real stuff”. Mam problem, czym powinienem się dzielić z ludźmi, których nie znam bliżej, bo nie chcę przyczyniać się do rozpowszechniania różnych metod, które uważam za nieetyczne
  • wielu ludzi woli żyć w złudzeniu, niż doświadczyć bólu rozpoznania faktycznej sytuacji. Mało kto potrafi faktycznie stosować opisany na tej grupie Detektor Ściemy Chłopów Austriackich https://www.facebook.com/groups/430626737516740/permalink/577584462820966/ a ja nie mam żadnego interesu, aby z kimkolwiek na te tematy polemizować.

Dlatego w pierwszym filmie zaznaczyłem tylko kilka najprostszych “sygnałów ostrzegawczych”, pomyślałem, że nagram jeszcze kilka w następnym i koniec.

Tymczasem temat okazał się bardzo potrzebny. Film od soboty ma ponad 2,2 tys. wyświetleń, co jak na niszowego faceta w wieku emerytalnym jest nieźle, wiele komentarzy w różnych miejscach.

Na maila dostaję prośby, aby ocenić konkretne oferty konkretnych polskich guru 🙂 Aby zrobić to ostatnie, to musiałbym wszystkie przestudiować, a najlepiej się zapisać. A mi wystarczy bycie od dawna na kilkunastu listach mailingowych dużych graczy z USA i UK w celach czysto badawczych.

Dlatego zróbmy tak, że w następnym filmie postaram się omówić trochę dodatkowych sygnałów ostrzegawczych, a w trzecim pokażę kilka rzeczy, po czym rozpoznać “dostawców” wiedzy, którzy nie mają zamiarów oszukańczych, niemniej to co dostarczają jest w najlepszym [przypadku bezwartościowe, w najgorszym szkodliwe.

Z tymi narzędziami każdy będzie mógł ocenić sam i dojść do własnych wniosków

A na razie zapraszam Cię do zapoznania się z kilkoma komentarzami, które pojawiły się w różnych miejscach i mógłbyś je przeoczyć.

Ucieszę się, jeśli i Ty się wypowiesz

Alex, to b. potrzebny film! Wreszcie ktoś ma odwagę powiedzieć, że „król chodzi nagi”.

Instynktowną nieufność wzbudzały we mnie osoby takie jak Tony Robbins, gdzie ogrom energii idzie tylko w wykreowanie wizerunkowego spektaklu. Ale z drugiej strony tyle osób traktuje go jak guru, że to tak, jakby negować już dawno ustalone prawa przyrody.

Lekcja jest taka, żeby zawsze, nawet jeśli peany na czyjąś cześć bije pół świata, umieć powiedzieć: „sprawdzam” (coś, czego nawiasem mówiąc wcale nie uczy się w szkole).

Mieszkam w Londynie i tu jest „tego” pelno. Guru od biznesu i sukcesu i wlasnie tak dzialaja jak Pan opisuje. Kiedys przypadkiem trafilam na taka „Konferencje biznesowa”, ach i och z samym Billem Clintonem. Co to miala nie byc za konferencja z jakimi swiatowymi slawami . Wyszlam po godzinie i nigdy nie wrocilam. (Mowca nr 1 tak bardzo staral sie sprzedac swoje uslugi coachingowe ze ludzie zaczeli wychodzic z sali, ewidentne bylo ze baaaardzo duzo zaplacil organizatorom tej „konferencji” za mozliwosc wystepu).

Świetny materiał, cieszę się że w końcu ktoś poruszył ten temat. Pieniądze lubią ciszę i jeśli ktoś ma świetny pomysł na biznes to raczej poświęca cały czas na jego rozwijanie oraz dobrze wykorzystuje pozostały wolny czas np. z rodziną. A coraz więcej spotyka się „guru” którzy rzekomo znaleźli świetny sposób np. na zarabianiu na nieruchomościach i uczą o tym na szkoleniach za niemałe pieniądze, a po jakimś czasie okazuje się ze na nieruchomościach zarabiaj może 10-20% a resztę na tych właśnie szkoleniach :-)

Ja jestem introwertykiem i często się słyszy ze introwertyk unika ludzi, ma problemy z kontaktami itd. Długo się nad tym zastanawiałem, trochę prawdy w tym jest ale kiedyś natknąłem się na świetne podsumowanie, że introwertycy to osoby szybko wyczuwające fałsz, niespójność, potrafiące dostrzec, że coś się „nie klei”, dlatego nie są tacy ufni i byc może rzadziej dają się nabrać, są zdystansowani.

Mi się kilka razy zdarzyło nabrać i trafić na jakieś płatne albo bezpłatne konferencje i szkolenia o których wspominasz, na szczęście nie poszedłem „w dół lejka” i nie straciłem jakichś większych kwot, które trzeba zapłacić za produkty tzw. premium. Wystarczyło się dobrze wsłuchać aby znaleźć sporo niespójności i nieścisłości. Np. Ktoś mówi ze zjadł zęby na biznesie i miał kilka dobrze działających firm, ale nigdy nie mówi co to za firmy, co się z nimi obecnie dzieje, nie da się tez nigdzie znaleźć informacji na ten temat.

Pamiętam jedną zabawną i trochę żałosną historię kiedy miałem spotkanie z kimś kto chciał mnie wciągnąć do MLM-u i po całej dosc długiej prezentacji stwierdził „za dwa lata od teraz nie będziesz pracował”. Nic nie powiedziałem ale pomyślałem sobie „a Ty co teraz robisz? jak nazwać szukanie nowych osób, szkolenie ich itd. jeśli nie pracą”. Porusz temat MLM, tam takich „guru” jest wielu i jest mnóstwo fałszu. Pozdrawiam :-)

Konferencja ze scenariuszem nr 2… Brałam kiedyś udział w konkursie. Nagrodą miał być występ z guru na jednej scenie. Wygrałam… dostałam propozycję zapłacenia za ten występ 30 000 PLN. Cytuję „x musi przecież z czegoś żyć”. Szokujące. O tym się nie mówi głośno. Chwali się, że na jednej scenie występuje, ale że za gruba kasę, to już nie.

Tak jak wspomniałeś. W internecie, aż roi się od tzw 'Guru’, którzy opanowali w sposób biegły sztukę przekonywania, budowania ciekawości etc. Często unikatowa wiedza pochodzi ze szkoleń zdobytych za oceanem, od wielkiego nauczyciela, często podczas spotkań zorganizowanych tylko dla wąskiej grupy osób.

Aby wejść w posiadanie owej wiedzy, zapłacili 10-tki tysięcy, a dziś możesz za kilkaset złotych uczyć się od nich na szkoleniu

Ktoś kto jest na początku swojej drogi zawodowej często ma duży zawrót głowy, aby odróżnić prawdę od fikcji. Całe szczęście jeśli już wystartowałeś, wiesz co chcesz robić, masz kompetencje i na tym zarabiasz. Kolejnym krokiem jest aby podnosić standardy zdobywasz doświadczenie i konkretną wiedzę. Pytanie od kogo się uczymy i jak możemy sprawdzić czy to działa ? Jak nie dać się nabrać na szkolenie, które nie tylko Ci nie pomoże, a czasami zaszkodzi.

Najlepsi zdobywają wiedze w rozmaity sposób i ostrzą tzw 'siekierę’ przez całe życie. Poszukują i znajdują kogoś, kto stosuje wiedzę w praktyce. Często jednak kończy się na tym, że trafiasz na teoretyków, a spragnionym wiedzy, którzy jeszcze nawet nie zaczęli i niewiedzą, co chcą robić, sprzedaje się obietnicę łatwego zarobku. Zazwyczaj obietnice są niespełnione.

A propo Guru i niespełnionych obietnic. Kiedyś mnie zastanawiało jak to się dzieje, że w biznesie multi-level marketingu, pomimo, że 99% osób kończy na stracie, nadal z entuzjazmem rekrutują wielu zainteresowanych.

Znajomy polecił mi dobrą lekturę. Sztuczki jakie stosują opisał Eric Scheibeler, w książce „Sprzedawcy złudzeń”, może ktoś z tej grupy miał okazję przeczytać ?

Jeśli myślisz ze ten 1% zarabia dlatego, że byli pierwsi, pracowali najwięcej aby rozwinąć linie sprzedaży i mają pasywny dochód do końca swoich dni… – to lepiej przeczytaj zanim wpadniesz na pomysł aby oprzeć o ten system zarabiania swój domowy budżet :-) w dużym uproszczeniu chodzi o to że główne zyski płyną z biznesu szkoleniowego. System edukacji, który jak jeden organizm jest połączony z zarabianiem na sprzedawanych produktach. Uczestnictwo wielu szkoleniach było niezbędne aby zajść wysoko. Książka omawia metody, co robili aby system działał jak najdłużej.

Super inicjatywa Alex. Ważna szczególnie teraz. Nadchodzą czasy, gdzie wiele zdesperowanych osób, będzie szukać rozwiązań na kryzys nie tam gdzie trzeba.. :-( Obserwuję wysyp „złotych 100% pewnych recept na ciężkie czasy” czy „w 30dni zmień swoje życie o 180 stopni i zacznij zarabiać online” itp.. 2021 to będzie rok scamów i fałszywych online guru. Są wyjątki, ale laikom trudno będzie je odróżnić.

PS: Dyskusja na ten temat odbyła się na facebooku
https://www.facebook.com/groups/430626737516740/permalink/816565352256208