Dawid Woźniak był tak miły, że pozestawiał wszelkie zaproponowane przez Was tematy w grupy i dzięki temu możemy zastanowić się jak chcemy podzielić czas stojący nam do dyspozycji .

Zacznijmy od tego ostatniego:

15:45 – 17:15 nieoficjalna część na poznawanie się i rozmowy tych z Was, którzy w ten dzień nie pracują. Do dyspozycji macie kawę i herbatę, ja będę raczej zajęty przygotowaniem technicznym

17:15 – 19:00 Otwarta sesja Q&A ze mną. Mamy na to 1:45

19:00 – 20:30 Posiłek i możliwość rozmów w małych grupach

20:30 – 23:00 Dalsza część sesji Q&A lub praca na praktycznych przykładach z kamerą. Mamy na to 2:30

Tak jaki ostatnio 23:00 jest dla mnie ostateczną ze względu na konieczność intensywnej pracy od soboty rano.

Q&A jest bardzo elastyczna, dlatego zajmijmy się najpierw proponowanymi kazusami z praktyki. Tutaj, ponieważ chcemy zrobić to w 100% praktycznie poprzeczka przygotowania jest znacznie wyższa. Chcemy uniknąć sytuacji, kiedy ktoś wychodzi i mówi chcę podwyżki i nie ma na to kompletnie żadnej rozsądnej argumentacji :-) Chcę też dobrać takie przypadki, które będą pożyteczne dla jak największej ilości Uczestników a przy tym nie będą wymagały bardzo wiele czasu. Stąd niezbyt chętnie chcę się zająć wąskimi zagadnieniami czysto biznesowymi. To są bardziej tematy na coś w rodzaju Startup Weekend. I to przy założeniu, że ma się na każdy przypadek sporo czasu. A pamiętajmy, że my tego czasu  mamy stosunkowo niewiele i jeśli chcemy zrobić to w miarę porządnie to możemy potrzebować nawet do 1h na każdy case.

Zobaczmy jakie mamy tematy, do każdego dopiszę moje uwagi

[praca]
Case P1: Zmiana stanowiska pracy w obrębie firmy- rozmowa z managerem który wydał X zł na wyszkolenie na dane stanowisko.

Alex: Dość szczególny przypadek, w sumie prosty do rozwiązania, ale nie dla każdego
Case P2: Negocjacje o nowe stanowisko pracy ( rozmowa kwalifikacyjna)

Alex: W różnych wariantach może się przydać każdemu. Proszę autora pomysłu o podanie mi konkretnych szczegółów mailem ze słowami „spotkanie – case” w temacie. To możemy ewentualnie zrobić w różnych konfiguracjach z kilkoma osobami, tylko proszę o szczegóły
Case P3: szybsze osiąganie partnerskich relacji biznesowych z osobami o relatywnie wyższej pozycji i bogatszym doświadczeniu zawodowym (szczegóły w mailu)
Jestem oddelegowany na wyjazd w sprawie X.
Jadę z osobami które są w randze dyrektorów.
Jestem specjalistą z danej dziedziny ale nie osobą decyzyjną.
Jak nawiązać rozmowę aby nie popełnić gafy.
Jak zachować się i przedstawiać w elegancki sposób grupie ludzi do których się udaje z szefami.
Jak po spotkaniu wyegzekwować podjęcie decyzji w sprawie powołania zespołu do sprawy X. Alex: Trzeba przypilnować już w trakcie spotkania :-)

Alex: Tak jak jest przedstawione w mailu, to jest to bardziej przypadek na dyskusję, ale możemy ewentualnie zrobić początek takiej rozmowy jako case. Proszę o szczegóły na maila co powinienem wiedzieć, aby dobrze odegrać tego bardziej doświadczonego ze słowami „spotkanie – case” w temacie

[negocjacje]
Case N1: negocjowanie zniżki z partnerem handlowym ( B2B), gdy towar, który kupiliśmy, otrzymujemy w późniejszym terminie i jest nieadekwatny do naszych oczekiwań.

Alex: Negocjacje biznesowe – zajmie za dużo czasu i nie dla każdego. Moim zdaniem nie na to spotkanie
Case N2: skuteczne wywieranie wpływu na partnerów biznesowych, żeby przyspieszyć podejmowanie decyzji.

Alex: Trzeba by było podać dużo konkretnych danych i do nich dopasować rozwiązanie – zajmie za dużo czasu i nie dla każdego. Moim zdaniem nie na to spotkanie
Case N3: co powiesz na “praca nad wspólnym projektem z kimś, kto ma zupełnie inną wizję tego, jak mamy dany projekt zrobić”.

Alex: To jest pytanie (jak widać :-) a nie case

[ryzyko]
Case R1: “Jak przekonać ludzi / klientów do podejmowania uzasadnionego ryzyka”

Alex: Jak będziemy mieli więcej szczegółów, to może być z tego case przydatny dla wielu Uczestników (przekonywanie i sprzedaż korzyści). Proszę o szczegóły sytuacji na maila ze słowami „spotkanie – case” w temacie
Case R2: jak skutecznie przekonać potencjalnego inwestora do swojego produktu (produkt z bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny, jednak nie znany na rynku) – taka umiejętność może odmienić moje dotychczasowe życie, dlatego temat jest dla mnie bardzo ważny (jeżeli będzie taka możliwość to chciałabym, żeby był to konkretny produkt)

Alex: To jest case na Startup Weekend lub coś podobnego

[relacje]

Case RE1: Pytanie i aktywne słuchanie, przyjemne dla drugiej strony prowadzenie rozmowy, umiejętne zadawanie pytań i prowadzenie rozmowy

Alex: To ćwiczenie robiliśmy ostatnio i bardzo się podobało :-) Możemy zrobić i teraz, bo są to absolutnie podstawowe sprawy, które „leżą” u większości ludzi. Do tego nie potrzeba kamery, więc jest też efektywne czasowo
Case RE2: Poznajemy nową osobę płci przeciwnej (chociażby na przystanku tramwajowym). Nic o niej nie wiemy. Chcemy zrobić dobre pierwsze wrażenie; rozpocząć i kierować rozmową tak, by druga strona czuła się dobrze; wprowadzić ją w przyjemny stan emocjonalny (w którym niekoniecznie była na wejściu); stworzyć nić porozumienia tak, by znajomość mogła być kontynuowana.

Alex: To jest szczególny przypadek RE1, jak starczy czasu, możemy dla zabawy zrobić :-)
Case RE3: Na imprezie kolega uporczywie proponuje dalsze wspólne picie. My już nie mamy na to ochoty, chcemy asertywnie odmówić, zachowując jednak przy tym pozytywną atmosferę rozmowy.

Alex: jeśli kolega robi to uporczywie, to znaczy że nie szanuje Twojego prawa do podejmowania decyzji, więc już dawno nie ma pozytywnej atmosfery rozmowy tylko pozwalasz się lekceważyć!! Długoterminowo zmień kolegę na kogoś innego, krótkoterminowo „spuść go na drzewo”. Nie jest to case wart naszego czasu.
Case RE4: radzenie sobie z agresją werbalną. Od dawna się z tym nie spotykałem, ale wydaje mi się że jest to uniwersalne zagrożenia.

Alex: Kiedyś uczyłem managerów serwisów przemysłowych przez 2 dni jak sobie z tym radzić. W pół godziny mogę najwyżej wzbudzić zdumienie Uczestników jakim „mięsem” potrafię rzucać na warsztatach :-) Jak masz bardzo dobry i niezbyt skomplikowany case, to proszę o szczegóły sytuacji na maila ze słowami „spotkanie – case” w temacie. Może da się coś z tego zrobić

[problem?]
Case PR1: Radzenie sobie z klientem, który nie akceptuje wysokości wystawionej faktury za wykonaną już usługę

Alex: Szczególny case biznesowy po uprzednich błędach, będzie mało przydatny dla większości

Teraz proszę wszystkich Uczestników o wypowiedzi na temat powyższych propozycji odnosząc się proszę do ich oznakowania jak powyżej (np. RE2 itp.)

Poniżej wkleję jeszcze listę zaproponowanych pytań na Q&A abyście mogli sobie je dokładniej przemyśleć i zastanowić się które z nich są dla Was najistotniejsze a moja odpowiedź na nie wniesie wartość dodaną w stosunku do tego, co możecie znaleźć w internecie (też na tym blogu). W oczywisty sposób doprowadzi to do odrzucenia sporej części poniższych pytań i równoważnikó zdania :-) ale chcemy spędzić nasz czas maksymalnie efektywnie.

[negocjacje / dyskusje]
jak prowadzić negocjacje płacowe
przedstawianie oferty i zachęcenie niezdecydowanego klienta do skorzystania z moich usług
w jaki sposób można “sprzedać siebie” lub swoje umiejętności
umiejętność prowadzenie dyskusji i skuteczna argumentacja. Wykrywanie manipulacji i obrona przed nią.
prowadzenie dyskusji i odpowiednie prezentowanie argumentów
skuteczne elevator pitch – osobiste i w biznesie (Alex: to byłby super temat na case)
rzeczowa argumentacja
jak skutecznie argumentować i przekonywać?
radzenie sobie z negatywnymi emocjami, umiejętność zachowania spokoju w obliczu agresji słownej
radzenie sobie z agresją słowną i żartami na swój temat – grupy kilkuosobowe;
jak radzić sobie z negatywnymi emocjami i nie dać się wyprowadzić z równowagi w rozmowie
jak negocjować podwyżkę/wynagrodzenie, umiejętne prowadzenie dyskusji
konflikty i ataki personalne.
jak przekonać współpracowników kiedy jesteś jedyną osobą, która widzi potrzebę zmian,
negocjowanie w związku/biznesie
Jak prowadzić rozmowy z dużymi firmami w sprawach outsourcingu inżynierów?
Pewność siebie w rozmowach ze zwierzchnikiem.
Rozbrajanie nieświadomych ładunków emocjonalnych i konfliktowych postaw słuchacza.
skuteczne przekonywanie osób wyżej w hierarchii do swoich racji
prowadzenie negocjacji (zarówno finansowych jak i bardziej ogólnych). Przedstawianie własnych pomysłów.
metody na wykształcenie w sobie postawy aktywnego słuchacza

[praca / biznes]
jak zrobić jak najlepsze wrażenie podczas rozmowy o pracę
jak szukać pracy z małym doświadczeniem bez wysyłania cv
początki działalności na własną rękę w IT – jak wyszukiwać klientów, jak skutecznie dowiedzieć się, czego dokładnie potrzebują, jak wynegocjować sytuację win-win
jak walczyć z globalizmem/hipermarketami i utrzymać się, jako małe lokalne przedsiębiorstwo?
budowanie reputacji
budowanie swojej pozycji zawodowej
rozmowa o pracę – co robić aby wypaść dobrze lub nawet bardzo dobrze? (Alex: to byłby super temat na case)
komunikacja z innymi współpracownikami/pracownikami, sposoby ich wyboru w sytuacji gdy mamy mało czasu na poznanie i decyzję – w szczególności współpracowników technicznych, merytorycznych
rozpoczynanie działalności w IT, pozyskanie pierwszego klienta/klientów
– zmienianie otoczenia/strategii w firmie (w sensie podejmowania decyzji, przedstawiania propozycji, co robić gdy przedstawiając propozycję najczęściej nie ma żadnego odzewu? jakieś rekomendacje?)
skuteczna sprzedaż
Jak łączyć biznes z pomaganiem innym (czy warto zakładaś własną fundację przy swoim biznesie)
Jak przywiązać do siebie klienta Czy warto wchodzić z klientem w prywatną relację.
budowanie/kreowanie własnego biznesu
Jak zacząć zarabiać na czymś co i tak kochamy robić. Pewnie zbyt ogólne
Jak znaleźć odpowiedź na pytanie: Co mogę zrobić dla innej osoby by zechciała coś zrobić dla mnie, gdy nie znamy tej osoby.
jak pozyskiwać firmy jako klientów do współpracy długoterminowej.
sprzedaż swoich umiejętności i doświadczenia potencjalnemu klientowi w wolnym zawodzie
jak negocjować dobre ceny u dostawców rozpoczynając działalność [na ogół niski obrót a co za tym idzie niski rabat – czym można przekonać hurtownika/dużą firmę do udzielenia pełnego rabatu]
jak umiejętnie poprowadzić ścieżkę kariery w branży trenerskiej
jak umiejętnie zaprezentować się na interview aby dostać pracę w branży w ktorej mamy nikłe doświadczenie ale w której chcemy się rozwijać
jak wykorzystać swój potencjał, gdy ma się kilka kursów zawodowych w papierach (czy “męczyć” wymarzoną instytucję swoimi podaniami o przyjęcie do pracy i nie odpuszczać czy założyć własną działalność);
jak prowadzić rozmowę rekrutacyjną (od strony osoby zatrudnianej), żeby wynegocjować odpowiednie (dobre) warunki zatrudnienia.
pozyskiwanie klientów w codziennych relacjach (metody zwiększenia faktora pozyskań)

[jakość życia]
czy warto wynająć mieszkanie
– jak zdobyć samodzielność finansową i wiedzę na ten temat – inwestowanie, podatki itp.
wady/zalety/spostrzeżenia na temat emigracji na stałe (bo się obecnie nad tym intensywnie zastanawiam)
jak zdobyć samodzielność finansową
inwestowanie, pasywne dochody
prowadzenie biznesu z dowolnego miejsca na świecie
mieszkanie w rożnych miejscach na świecie, realizacja własnych marzeń, niepodazanie za tym co mówią i robią inni, znalezienie zajęcia które daje satysfakcję, bycie za starym na zmiany:)
jak odważnie żyć i eksperymentować w życiu
ustalanie celów życiowych
pomaganie innym/działalność charytatywna
Radzenie sobie z negatywnymi emocjami
jak szukać pasji w życiu, czym jest zarabianie pieniędzy i jak bardzo jest ważne oraz radzenie sobie ze skrajnymi emocjami

[motywacja]
jak motywować się do pracy/nauki
jak motywować się do działania?
utrzymywanie motywacji i trwanie przy postanowieniach
jak utrzymywać wysoką motywację?
motywacja w pracy (z naciskiem na rzeczywistość w dużych firmach)
motywacja do działania.
motywowanie siebie do pracy i nauki, trwanie w postanowieniach.
jak utrzymywać wysoką motywację do pracy, do dokończenia rozpoczętych projektów (Często rozpoczynam nowe, fajne projekty ale brakuje mi motywacji, żeby je dokończyć)
utrzymywanie własnego zaangażowania/motywacji podczas trwania projektu na stałym poziomie
Jak utrzymać wysoką motywację w pracy
podtrzymywanie motywacji, skuteczne realizowanie załozonych celów

[rozwój osobisty]
najlepsze sposoby na budowę kompetencji
jak pozbyć się wyuczonej bezradności
skuteczne kreowanie u siebie nowych, pozytywnych nawyków oraz likwidowanie negatywnych
jak skutecznie walczyć z niską samooceną (typu “inni są lepsi ode mnie”) i jednocześnie nie zgubić po drodze pokory;
radzenie sobie z odmową
pokonywanie nieśmiałości, wychodzenie poza strefę komfortu, wychylanie się.
jak umieć być wolnym, a jednocześnie nie odludkiem; umieć być samemu, a nie samotnym;
złoty środek między pokorą, a pewnością siebie
Budowanie poczucia własnej wartości, jak udzielać feedbacku, jak pozbyć się wyuczonej bezradności.
Emocje, inteligencja emocjonalna
Radzenie sobie z negatywnymi emocjami
asertywność, w jaki sposób pracować nad niską samooceną
wychodzenie poza schematy
wyuczona bezradność – jak przełamać niekorzystne wzorce takich zachowań u siebie;
rozwój świadomości i jej wpływ na nasze postrzeganie, o emocjach…
asertywność
możliwość pogodzenia skromności z poczuciem wewnętrznej siły
plan działania długoterminowy, budowanie/rozwijanie kariery.
podniesienie i utrzymanie poczucia własnej wartości
zwiększanie swojej wartości rynkowej pod kątem sprzedaży własnych umiejętności
obiektywna ocena własnych możliwości
budowa pewności siebie, zaufania
metody budowania pewności siebie, zwiększania swojej wartości rynkowej
motywacja siebie do działania
jak sprzedawać siebie skutecznie
pieniądze a brak pasji i motywacji. Do kiedy próbować różnych rzeczy, a kiedy pójść “na całość” w “niekochanej” przez siebie dziedzinie. I czy jest szansa, że to się skończy dobrze.
“dobre wrogiem lepszego” – jak rozpoznawać co jest lepsze?
coaching – jak odkrywać w innych ich potencjał i motywować do działania?
pokonywanie nieśmiałości, uzyskiwanie dojrzałości w wyborach – tzn. prawdziwe słuchanie siebie, a nie opinii innych; jak się od niej uwolnić; jak zaufać sobie; jak mimo kpin innych ‘robić swoje’;
w jaki sposób pracować nad niską samooceną, jak utrzymywać wysoką motywację i trwać przy postanowieniach
w jaki sposób najefektywniej można siebie sprzedać?
przyspieszenie podejmowania własnych decyzji, radzenie sobie z przedłużającymi się chwilami “wahania”
zarządzanie własnym potencjałem, maksymalizacja, walczenie z “feeling underachieving”, zwiększenie efektywności w robieniu kariery
Rozwój kompetencji miękkich, wyrabianie w sobie asertywności

[przywództwo]
jak być liderem
inspirowanie ludzi
przywództwo w biznesie – lider vs menadżer, rola zaufania w przywództwie, motywowanie zespołu i efektywna komunikacja ze współpracownikami z pozycji przełożonego, skuteczna identyfikacja “fałszywych liderów”
Umiejętności miękkie, przywództwo
– jak być skutecznym liderem/managerem przy objęciu już istniejącego zespołu (rekrutacja managera z zewnątrz firmy)
efektywne przewodzenie
przywództwo w grupie (formalnej i nieformalnej) i inspirowanie innych
praktyczna nauka przejmowania przywództwa w rozmowie
przejmowanie przywództwa w grupie
przejmowanie przywództwa w grupach nieformalnych.
insipirowanie innych ludzi
jak być liderem
podejmowanie przywództwa w grupach nieformalnych;
motywowanie innych
jak budować zaangażowanie w zespole projektowym

[relacje]
nawiązywanie dobrego kontaktu z innymi / podrywanie (rozumiane szerszym aspekcie niż tylko płci przeciwnej) innych ludzi / jak i gdzie szukać ciekawych ludzi
relacje z innymi ludźmi
jak tworzyć i podtrzymywać kontakty biznesowe / prywatne
tworzenie/pogłębianie i podtrzymywanie relacji
Nawiązywanie relacji z innymi ludźmi
dbanie o relacje (zarówno prywatne jak i zawodowe),
Relacje z drugim człowiekiem
relacje międzyludzkie
podtrzymywanie relacji
nawiązywanie i utrzymywanie relacji
nawiązywanie kontaktów z nieznajomymi. W jaki sposób wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie i wprowadzić rozmówcę w przyjemny nastrój?
o nawiązywaniu znajomości, rozpoczynaniu i prowadzeniu rozmów interesujących dla rozmówcy.
nawiązywanie znajomości biznesowych
jak zainicjować rozmowę / relację z osobą, która jest znacznie wyżej w hierarchii (relacja zawodowa)
Przekonanie partnera do lepszej jakości życia
jak budować relacje z innymi nie tracąc siebie
jak tworzyć i podtrzymywać kontakty biznesowe / prywatne
adekwatna reakcja na (nie)uzasadnioną krytykę
rozmowa, jak ją prowadzić
budowanie i dbanie/pielęgnowanie relacji
eksperymentowanie w relacjach damsko-męskich w młodym (i nie tylko) wieku, również jeżeli chodzi o seks
zdobywanie nowych znajomości, zdobywanie klientów biznesowych
motywacja przy realizacji projektów długoterminowych,
motywacja do działania i do kończenia porozpoczynanych rzeczy
jak nawiązywać i podtrzymywać bliskie relacje w szczególności z ludźmi spoza środowiska “zawodowego”
utrzymywanie dobrych relacji
nawiązywanie trwałych relacji ze współpracownikami
wprowadzenie rozmówcy w przyjemny stan emocjonalny
jak nawiązywać relacje
jak poznać ciekawych ludzi korzystając z internetu (jak skutecznie nawiązać znajomość);
relacje międzyludzkie, a w szczególności: człowiek i jego błędy (wybaczanie/niewybaczanie krzywd, kiedy zakończyć relację, jak naprawiać własne błędy) oraz prawdomówność (jak chronić swoją prywatność bez potrzeby okłamywania innych, jak nie dać się okłamywać, właściwa reakcja na kłamstwo)
jak być miłym, ale asertywnym; budowanie dobrych i długotrwałych relacji z osobami na wysokich stanowiskach
wystąpienia publiczne
jak nawiązywać i utrzymywać długotrwałe, wzbogacające relacje
relacje zawodowe – zacieśnianie więzi a utrzymywanie profesjonalnego dystansu, granice uprzejmości,
radzenie sobie z trudnymi ludźmi w relacjach zawodowych
jak nawiazywać relacje z klientami.
przedstawianie się i nawiązywanie kontaktu w grupie w ktorej jestem najniższy szarżą
prokrastynacja
utrzymywanie relacji
Jak nie dać się wyprowadzić z równowagi w rozmowach, poprzez wpływ na negatywne emocje. Jak nie dać wmówić sobie poczucia winy w związku.
Nawiązywanie relacji z właśnie poznanymi ludźmi
nawiązywanie i podtrzymywanie relacji
jak utrzymać relacje po dobrym pierwszym wrażeniu
Budowanie i podtrzymywanie pozytywnych relacji z innymi ludźmi, pozytywne pierwsze wrażenie
jak nawiązywac satysfakcjonujące relacje z kobietami/w biznesie
jak poprawić relacje na której nam zależy
jak radzić sobie z prokrastynacją?
podtrzymywanie, pogłębianie dobrych relacji z ludźmi pokroju Alexa
Jak nawiązać rozmowę aby nie popełnić gafy.
czy warto przyjaźnić się ze swoim przełożonym (relacja zawodowa a relacja koleżeńska). Jeśli tak, czy możesz zasugerować, Alexie, jakieś zasady prowadzenia takiej relacji
jak radzić sobie w trudnych relacjach w pracy, np. kolega, który w sposób nieuzasadniony permanentnie sugeruje niekompetencję innej osoby, operując nie bezpośrednimi stwierdzeniami lecz sugestiami, niedopowiedzeniami, kontekstem, “czarnym PR-em” itp.
Jak sprawić, aby kobiety z pracy nie byly zawistne z powodu urody. Co przekłada się na złośliwe komentarze tych osób do współpracowników.
jak “wyprostować” współpracownika wprowadzającego nerwową atmosfererę pracy
jak pomóc sobie oderwać się od myślenia o bliskiej osobie, z którą już się nie jest, by być otwartym na nową relację (skuteczne techniki do stosowania na co dzień?).
jak zakańczać rozmowę aby nie urazić rozmówcy
Zły język w komunikacji (przepraszanie, wydaje mi się, podkopywanie swojej pozycji, nastawianie odbiorcy negatywnie (“ale”, podnoszenie głosu) itp).
dbanie o relacje (prywatne i zawodowe)
jak utrzymywać relacje z ludźmi, z którymi dawno nie rozmawialiśmy.
asertywność w relacjach z rodziną/”starymi znajomymi” (tak gdzie komunikacji istotnie towarzyszy sfera emocjonalna)
Jak wykrywać i przeciwdziałać skierowanym przeciwko sobie próbom manipulacji. Relacje międzyludzkie okiem Aleksa.