Jak niektórzy wiedzą, nasz blog powstał kilka lat temu jako totalna prowizorka utkana na kolanie według moich życzeń przez jednego z Kolegów i tak zostało do dzisiaj. Bardzo utrudniało to wszelkie upgrade softu, ze względu na różne niespodziewane efekty i dlatego Ludwik C. Siadlak postanowił stworzyć wiele istotnych elementów „na nowo”. Od pewnego czasu implementował je w Notatkach Alexa a właśnie teraz poinformował mnie, że wszystko jest tam już tak, jak powinno.
W związku z tym mam do Was ogromną prośbę, potestujcie trochę Notatki z punktu widzenia użytkownika i jeśli coś Wam się rzuci w oczy, to napiszcie tutaj w komentarzach. Po tym teście przeprowadzimy migrację całego blogu i odtąd zniknie wiele kłopotów.
Jedną z nowości będzie rezygnacja z zadań matematycznych i poleganie na Akismet. Może się zdarzyć, że system ten niechcący zakwalifikuje któryś z Waszych komentarzy jako spam. Gdybyście coś napisali i nie pojawiło się to w rozsądnym czasie na blogu, to proszę o informację.
Przy okazji informuję Was, że eksperymentuję trochę z Blipem, znajdziecie mnie tam pod http://alexba.blip.pl
Alex (a może raczej – Ludwik? :) )
Może przy migracji na nową platformę warto wprowadzić jeszcze jedno udogodnienie – wyróżnienie w komentarzach postów właściciela bloga, tj Alexa? Z punktu widzenia czytelnika ułatwia to chyba przeglądanie 50+ komentarzy, np. w poszukiwaniu odpowiedzi na zadane pytanie.
Taki patent zastosował np Tim Ferris na swoim blogu http://www.fourhourworkweek.com/blog/
Całkiem schludnie to wygląda, prawda?
Marcin
Myślę, że to dość sensowna propozycja. Myśleliśmy o zagnieżdżaniu komentarzy, ale przy tak gorących dyskusjach jakie z reguły toczą się na tym blogu mógłby się z tego zrobić niezły bałagan. :-)
Alex
Co o tym sądzisz?
Pozdrawiam serdecznie
Ludwik
tak wyroznienie postow Alexa jest super pomyslem.
Przy obecnym stanie blogu mozna sobie poradzic z tym problemem, wystarczy wcisnac F3 (powinno pojawic sie okno szukania) wpisac alex nastepnie trzeba wciskac „dalej, dalej” szybsze i pewniejsze od zwyklego szukania.
Koledzy
Jeżeli takie wyróżnianie jest łatwe technicznie (pamiętajmy, że Ludwik robi to w ramach przyjacielskiej przysługi, więc nie chcę go obarczać ponad miarę), to prosze bardzo.
Pozdrawiam
Alex
Używam Opery.
Na stronie alexba.eu wysypują się style css, skutek: nie wyświetlają się żadne obrazki, co widać na załączonym obrazku http://img41.imageshack.us/img41/8972/alexbaeuopera.png .
Na stronie notatki.alexba.eu też się wysypują style, ale mniej, skutek: obrazki się wyświetlają.
Wniosek: postęp jest wyraźny. :)
Cześć,
Od pewnego czasu odwiedzam regularniej „Notatki” i wszystko działa poprawnie, z wyjątkiem rozjechanego nagłówka „Notatki Alexa” w przeglądarce Chrome. Nie sprawia to jednak, żadnych problemów w surfowaniu.
Pozdrawiam.
p.s wyróżnienie choćby pastelowym kolorem komentarzy Alexa to bardzo dobry pomysł.
Bardzo pomocny do wyróżnienia komentarzy od konkretnego autora jest ten plugin
http://wordpress.org/extend/plugins/author-highlight/
Wystarczy dopisać linijkę własnego CSS.
też przeglądam blog i notatki w przeglądarce opera i wszystko jest ok. Nie mam takich problemów, o których pisał hipermelon
hipermelon
Nowy theme jest zaimplementowany na razie tylko w Notatkach – jak to wygląda w Twojej przeglądarce?
Wojtek Szywalski
Odśwież proszę cache swojej przeglądarki, ten błąd powinien być już poprawiony.
ahajduk
Nie ma tutaj potrzeby instalowania dodatkowych wtyczek – theme na podstawie którego zbudowane są Notatki (napisany przez mojego dobrego przyjaciela Scotta Wallicka) opisuje komentarze autora postu osobną klasą, więc możemy to dość szybko wprowadzić.
Trzeba tylko zastanowić się nad właściwym kolorem – Google przy wyborze błękitu w wynikach wyszukiwania testowało 64 różne odcienie, a i inne marki dbają o właściwy dobór kolorystyki: http://bit.ly/SXxHh :-)
Pozdrawiam serdecznie
Ludwik
Ludwik
Może w takim razie dobierzemy jakiś delikatny, pastelowy kolor?
Pewien odcień błękitu będzie Kolorem Roku 2010, może coś takiego? :-)
Pozdrawiam
Alex
@hipermelon: zła diagnoza. Zrzut ekranu, który pokazujesz wykazuje jedno: obrazki są poprawnie osadzone (pojawia się alternative text), lecz z jakichś przyczyn Tobie się one nie załadowały. Może jest to kwestia łącza, może kiedyś bezwiednie wyłączyłeś ładowanie się obrazków skrótem klawiszowym… proponowałbym to sprawdzić.
@alexba: w razie gdyby pracy do wykonania byłoby więcej, a Ludwik nie mógłby czasowo z nią podołać, daj mi znać. Pomogę.
Przy okazji uwaga do wszystkich: na pewno z punktu widzenia webmastera przydatne będzie, jeżeli obok zgłaszanych błędów (zwłaszcza tych dotyczących aspektów wizualnych) podacie dane o swojej przeglądarce internetowej (jaka i w jakiej wersji, oraz na jakim systemie operacyjnym pracujecie). Te dane znajdziecie w menu: „Pomoc” -> „O programie” (oczywiście nazewnictwo zakładek może się różnić w zależności od przeglądarki, ale wiecie czego szukać).
Witam,
Rzadko się udzielam na blogu, ale często i intensywnie czytam :)
W ramach spraw organizacyjnych mam 2 małe sugestie do rozważenia, czy nie warto by było wprowadzić na blogu:
– żeby dodać przy formularzu komentarza informację w jaki sposób można zrobić cytowanie, pogrubienie, pochylenie itp sposoby formatowania tekstu. Zauważyłem że komentarze z użyciem takich wyróżników są łatwiejsze do czytania.
– mała sugestia dotyczaca samego komentowania – być moze dobrze byłoby wprowadzić zwyczaj (jak?), że podaje się cytowaną część czyjegoś komentarza, do której się odnosimy. Szczególnie jeżeli odpowiedź nie jest bezpośrednio pod komentarzem na który odpowiadamy, lub gdy (tak jak często Alex) odpowiada się hurtowo na 10-20 komentarzy. Myślę że byłoby bardziej przejrzyście, bo czasem komentarze maja naprawdę ogromne rozmiary i znalezienie zdania do którego odnosi się kolejny komentarz bywa utrudnione.
To tylko małe przemyslenia do dyskusji i ew. rozważenia.
Pozdrawiam,
Greg
Pozwolę sobie mieć dwie sugestie.
1. Brak informacji podczas pisania posta o dodatkowym formatowaniu (pogrubienie, pochylenie, e.t.c).
2. Brak czytelnego i prostego sposobu cytowania. Tu polecem wdrożenie tego oto narzędzia: http://donttrustthisguy.com/2009/01/04/encouraged-commentary/ Jest bardzo wygodne i proste w użyciu.
Ludwik C. Siadlak: Zgadza się, już renderuje się ok.
Bardzo miłym dodatkiem do bloga byłby plugin „Subscribe To Comments”. Dzięki niemu dodając odpowiedź na blogu czytelnicy mogliby być na własne życzenie mailowo powiadamiani o odpowiedziach.
Greg
Jak sam słusznie zauważyłeś, na tym blogu często odpowiada się hurtowo na kilka poprzednich komentarzy (przykładem jest też ten, który właśnie piszę :-) ). Taki „zwyczaj” spowodowałby znaczne wydłużenie czasu poświęcanego na pisanie komentarza. Myślę, że lepiej skupić się na właściwej treści niż tuningowaniu formy, ale to Alex ma tutaj ostatnie zdanie.
Michał
Pomyślimy o tym. Rozwiązanie dot. cytowania też jest OK, ale tutaj jak z pewnością widzisz bardzo ważne jest simplicity stosowanych rozwiązań. Ta wtyczka może wprowadzić sporo zamieszania, szczególnie u Czytelników, którzy nie są biegli w nowinkach technologicznych.
Wojtek
Dziękuję.
Bartłomiej
AFAIR wtyczka „Subscribe To Comments” informuje o każdym nowym komentarzu osobnym mailem. Pod większością wpisów na tym blogu toczą się bardzo żywe dyskusje – jak podobałoby Ci się czytanie 80+ dodatkowych emaili podczas porannego sprawdzania poczty? :-)
Pozdrawiam serdecznie
Ludwik
Michał Fikus
Dziękuję za deklarację pomocy i propozycję ulepszenia feedbacku
Greg
Jeżeli chcielibyśmy to zrobić, to musiałoby to być dość proste. Tak naprawdę pogrubienie i cytowanie powinno wystarczyć. Nie chcemy w komentarzach nadmiernej pstrokacizny.
Ja osobiście staram się wstawiać cytaty, jeśli odpowiedź jest istotna dla większej liczby Czytelników, jeśli odpowiadam krótko pojedynczemu, to zakładam, że wie o co chodzi. Tutaj trzeba wyważyć, aby komentarze nie zrobiły się bardzo długie ze względu na wiele cytatów.
Michał Mech
Jeśli chodzi o cytowanie to ja robię Ctr-C Ctr-V. Nie jest to wystarczająco proste?
Bartłomiej
Dołączam się do opinii Ludwika, chyba że chciałbyś mieć RSS do każdego wątku.
Dziękuję Wam wszystkich za feedback
Alex
Ja trochę uzupełnię wypowiedź Michała i Grega o sugestię dotyczącą formularza do wysyłania maila. Tego na stronie zapytaj-mnie-lub-zaproponuj-temat. Zauważyłam otrzymując odpowiedź na jeden mój mail, że z mojej oryginalnej wypowiedzi zostało całkowicie zignorowane formatowanie tekstu. W związku z tym w momencie, kiedy wysyłana jest dłuższa wypowiedź (chociażby jakaś wypunktowana lista) albo tekst z akapitami, przerwami to to wszystko jest wrzucane jako jeden blok tekstu.
Przy dłuższych tekstach to może dość mocno utrudniać czytanie.
W komentarzach nie widzę tego problemu, odstępy między akapitami są zachowywane.
Pozdrawiam,
Joasia
JoasiaM
Formularz o którym piszesz ma sporo niedoskonałości, dlatego w nowej wersji blogu również będzie zmieniony i pozbawiony tych błędów.
Pozdrawiam serdecznie
Ludwik
Alex, Ludwik
powiadomienia emailowe są tylko dla chętnych :) Jeśli nie zaznaczysz dodatkowego pola w formularzu, nic się nie dzieje. Można się też wypisać. A nowoczesne klienty poczty i tak wątkują powiadomienia w jedno :) Niemniej nie namawiam na siłę… wyobrażam sobie jednak sytuację: wchodzę do wątku, który jest np. sprzed dwóch lat, dopisuję swoje pytanie i zamiast regularnie sprawdzać, czy jest odpowiedź, czekam spokojnie na mail :-)
Ad. nie wyświetlanie obrazków w Operze.
Obrazków nie widać tylko na Blogu i tylko przy wyłączonej opcji „przekazuj dane stron odsyłających” (referer) w ustawieniach Opery.
Informuję o tym jedynie dla porządku, bo Notatki działają elegancko niezależnie od ustawienia tej opcji.
Alex, Ludwik,
Nie wiem na ile to był efekt zamierzony, ale u mnie w Operze i Mozilli niestety już nie pamięta wcześniej wpisanych danych w polach Name, email, website przy Post a Comment. Szczerze mówiąc, to że po napisaniu 1 komentarza były pamiętane twoje dane było bardzo wygodne.
Olga
Alex, Ludwik,
Mam taką propozycję usprawniającą, ale nie wiem na ile w ustawieniach aksimet możliwa do zrealizowania.
Mianowicie, wszystkie komentarze zawierające jakiekolwiek linki trafiają do moderacji.
Proponuję zrobić wyjątek dla lików z bloga Alexa. Dosyć często ostatnio pojawiają się komentarze z odniesieniem do starych postów lub czyichś wypowiedzi pod którymś postem. Nawet mi sie to zdarzało, a parę razy zrezygnowałam z podania linka na rzecz opisu słowno-muzycznego/nazwy, aby ominął moderację.
Odjęło by to trochę pracy Alexowi :)
Pozdrawiam,
Olga
Olga
Ustawienie, o którym wspominasz jest druga linią obrony przed spamem, niezależną od Akismet.
Realizacja Twojego pomysłu wymagałaby chyba większej ingerencji w kod WordPress, a tego wole nie robić. W przypadku opisywanym przez Ciebie stan obecny oznacza to tylko pewną zwłokę w pojawieniu się komentarza na blogu, bez jakichkolwiek znaczących komplikacji.
Pozdrawiam
Alex