Ponieważ z jednej strony otrzymuję od Was różne pytania po moich kolejnych odcinkach serii „Życie pełne życia”, a z drugiej uwielbiam kontakt z ciekawymi ludźmi (Wami :-)), powołuję dziś na blogu nowy dział „Zapytaj Alexa” :-)

To będzie kolejny, bezproblemowy dla Was sposób „pociągnięcia mnie za język” w sprawach, które Was interesują.  Mając za sobą tyle lat różnorakich doświadczeń może będę w stanie podpowiedzieć Wam taki, czy inny sposób spojrzenia lub działania. Liczę na pytania, które będą w jakiś sposób związane z tematami poruszanymi na blogu,  najlepiej takimi, które nie wymagają dogłębnego studiowania Waszej sytuacji życiowej czy biznesowej. Postaram się odpowiadać na nie szczerze, pod warunkiem, że nie będą dotyczyły tajemnic innych ludzi, czy korporacji.  Myślę, że dla Was najlepiej będzie, jeśli  będę dbał o anonimowość  autora pytania („Czytelnik pyta…”), jeśli ktoś życzy sobie inaczej, to proszę o odpowiednią instrukcję.

Zapraszam do zadawania pytań na następujących kanałach:

Poniżej będę utrzymywał aktualną listę Waszych pytań, jeśli odpowiem na nie w kolejnym odcinku, to podam pod pytaniem  link do odpowiedzi.

Zobaczymy jak nam to wyjdzie, zapraszam do pytania :-)

 

Aktualna lista pytań zadanych przez Widzów i Czytelników:

 

„jakimi kryteriami się kierujesz poszerzając swoją wiedzę i umiejętności.”

„Jak wygląda u Ciebie proces wyrabiania sobie opini na dany temat?”

” Po czym pozajesz że już coś umiesz a nie tylko Ci się tak wydaje?”

„Nie uważasz, że wizerunkiem Ciebie w Internecie onieśmielasz ludzi, którzy nie wiedzą czy należy rozmawiać z Tobą konkretnie albo na zasadzie „pitu-pitu” i stąd opinia o słabym poziomie nawiązywania kontaktów wśród młodych polaków?”

„Jak budować relacje z przedstawicielami innych pokoleń. Częste różnice przekonań mogą  doprowadzić do konfliktu. Jak temu zapobiec i jak uświadomić komuś, że to jak on myśli już nie działa.”

„Jak przeprogramować wypracowany sposób komunikacji (nawyk) w znacznie skuteczniejszą formę, która lepiej odda nasze bogactwo
wewnętrzne (wiedzę, doświadczenie, przekonania…)Pytam, ponieważ zauważyłem, że pomimo zdobytej wiedzy, bardzo często mój kontekst (forma) przekazu nie oddaje w pełni wartości merytorycznej.
Czuję czasami (podczas spotkań z osobami Twojego formatu), że jestem kaleką języka polskiego. Wiem, że naleciałości wychowania
w typowo śląskiej rodzinie rzutują na obecny obraz. Dawno przyjąłem odpowiedzialność za taki stan rzeczy i wykonałem już sporo pracy, jednak to wciąż za mało.Jeżeli możesz poleć proszę techniki, jak pracować nad lepszą komunikacją.”

W jaki sposób rozstać się z obecnym pracodawcą (z którym mam dobre i pozytywne relacje), w sytuacji gdy otrzymałem ciekawszą i atrakcyjniejszą od kogoś innego? Jak poprowadzić rozmowę? Na podobne warunki nie mogę liczyć w obecnym miejscu pracy.Odpowiedź nagrana, publikacja wkrótce…

Jak uzyskiwać dostęp do ludzi takich jak Ty? Jak się kwalifikować do
uzyskania i podtrzymania kontaktu? W szczególności jeżeli nie ma
możliwości wymiany „barterowej” wiedzy/doświadczeń/kontaktów.
Aby zobaczyć odpowiedź kliknij tutaj

„Swego czasu od jednego z managerów wysokiego szczebla z dużym doświadczeniem w IT dowiedziałem się, że sukces jest swego rodzaju umiejętnością równowagi pomiędzy: Pracą i poświęceniem na rzecz swojej firmy a działalnością filantropijną lub społeczną oraz co tutaj jest najważniejsze umiejętnością pogodzenia Pracy w firmie z rodziną. Jak Pan podchodzi do tego i jak bardzo wg. Pana ważne jest posiadanie wsparcia swojej własnej rodziny (żona, dzieci itd.) w biznesie.”
„Znany jest Pan z tego, że przepracowuje Pan 50 dni w roku. Czy ma Pan jakaś swoją receptę na dobrą organizację swojego czasu oraz organizację pracy w firmie? Jak najlepiej wg. Pana np. pogodzić prowadzenie kilku biznesów jednocześnie nie tracąc kontroli nad żadnym z nich?”

„Chcę zapytać w jaki sposób podtrzymujesz kontakty? Ja mam z tym problem. Utrzymuję kontakt z niewielką liczbą osób. Chodzi mi głównie o relacje pozazawodowe. Ciekawi mnie jak Ty to robisz, zwłaszcza z osobami bardzo różnymi od siebie”

„Wspominałeś kilka razy o zastosowaniu metody pareto w różnych dziedzinach życia. Mnie ciekawi praktyczny aspekt jej zastosowania (najlepiej z własnymi przykładami :)). Załóżmy, że jestem programistą a chcę zostać szefem projektów. Jak ugryźć temat z wykorzystaniem metody pareto, żeby wkładając 20% wysiłku wyciągnąć 80% kluczowych umiejętności, które przełożą się na efekt? Jak korzystać w praktyce z tej reguły 20/80 w uczeniu się nowych rzeczy, na przykład języków?”

„Komunikacja to nie tylko przekazywanie ważnych, potrzebnych informacji ale także niezobowiązujące, luźne rozmowy pomagające podtrzymać kontakt. Dla mnie, jako dla osoby lubiącej konkret i podchodzącej pragmatycznie do życia, tzw. small talk nie jest czymś łatwym, nie przychodzi mi w naturalny sposób. Myślę, że dotyczy to większej ilości osób. Czy masz na to jakieś swoje patenty, którymi mógłbyś się podzielić?” Aby zobaczyć odpowiedź kliknij tutaj
„Umiejętność mocnego, celnego puentowania na pewno pozwala podnieść znacząco jakość rozmowy, zbudować lepszą naszą ocenę w oczach rozmówców, przybliżyć nas do celu, przykuć uwagę a w niektórych sytuacjach rozładować atmosferę. Czy możesz podpowiedzieć, w jaki sposób przyśpieszyć rozwój tej umiejętności?”
„Jakie są porady Alexa na a.) zwrócenie na siebie uwagi, gdy jesteśmy w większej grupie osób? b.) publiczne występy, tak by trema nas nie sparaliżowała?”  Aby zobaczyć odpowiedź kliknij tutaj
„Mam problem o proszenie o pomoc innych ludzi – wolę coś robić sam i nie obciążać swoimi problemami innych ludzi. Ale wiem też, że czasem byłoby szybciej, efektywniej, gdybym o tę pomoc poprosił. Jakie jest Twoje podejście do takiego zagadnienia?” Aby zobaczyć odpowiedź kliknij tutaj
„Masz dobry pomysł, ale jest on jednym z kilku pomysłów. Pomysły innych są także dobre. Nie uważasz jednak, by były lepsze od twojego. Jak przekonać pozostałe osoby, żeby wybrały właśnie twój pomysł?”
„Jak wykorzystać „porażkę zawodową” (była praca/wcześniejszy zawód) do budowania własnego wizerunku biznesowego?”
„Czy budując swój biznes warto być autentycznym (nawet jeśli przez innych jest to uznawane za nieprofesjonalne czy naiwne)?”
Aby zobaczyć odpowiedź kliknij tutaj
„Co praktycznego poradziłbyś osobom, pozostającym w nieszczęśliwej pracy (czy wyniszczającej relacji) z lęku przed zmianą lub z obawy przed porażką?”  Odpowiedź wkrótce…

„W jaki sposób zacząłeś pracę w Niemczech, która polegała na szkoleniu sprzedawców samochodów? Domyślam się, że nie spakowałeś walizki i nie pojechałeś tam w ciemno mówiąc: „Hej. Jestem Alex i nauczę Was jak sprzedawać samochody.” Musiałeś sobie to jakoś zorganizować i pewnie miałeś jakieś mniejsze lub większe doświadczenie w szkoleniach, jakąś reputację czy rekomendacje od innych. Powiedz proszę jak to wyglądało.” Aby zobaczyć odpowiedź kliknij tutaj

Które książki Twoim zdaniem nauczyły Cię najwięcej i przyczyniły się do zmiany Twojego stylu życia na lepsze. Pisałeś w jednym z wpisów na blogu, że wiedza, którą posiadasz jest ciężka do zdobycia w jednym miejscu, że jest fragmentaryczna. Powiedz proszę jak dobierać te fragmenty aby powstała w miarę sensowna całość.

„Jedną z moich obaw jest fakt, że będąc blisko trzydziestki, nie jestem w stanie określić nawet zbioru umiejętności, które mogłyby być wysoko – średnio wysoko opłacane przez rynek. Potrafię wiele rzeczy, jednak w moim osobistym odczuciu, nie są to umiejętności, za które mógłbym zarabiać 20 tyś. zł. Jak Ty doszedłeś do wniosku, że będziesz robił to co robisz? będę wdzięczny za odpowiedź.”

„Z Twojego doświadczenia, co mogłoby większy wpływ na sukces w konsultingu: relacje budowane z middle managementem podczas dłuższego postoju w danym miejscu, czy udzielanie się na konferencjach, tworzenie bloga i szeroko pojęte „edukowanie ludzi”?”
Aby zobaczyć odpowiedź kliknij tutaj

„Jak radzić sobie z problemem, że na uczelni byliśmy uczeni rozumowania zerojedynkowego, kiedy jakaś odpowiedź (na test) była jednoznacznie prawdziwa lub fałszywa, podczas gdy wiele rzeczy, o których mówisz nie ma „twardych „ kryteriów” Odpowiedź zawarta w odcinku „Życie pełóne życia”