Około tydzień temu opublikowałem tekst „Jak ostatnio zawiodłem”, z apelem o pomoc w znalezieniu tego młodego niepełnosprawnego, któremu pomagaliśmy dostać się do pociągu do domu. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zarówno w komentarzach, jak i korespondencji prywatnej udzielali mi rad i wskazówek, jak odnaleźć tego człowieka, co niestety na razie okazało się bezskuteczne. Mam taką zasadę „Kiedy nie może zrobić tego co chcesz, to zrób to co możesz” i uświadomiłem sobie, że nawet nie odnajdując akurat tego chłopca mogę zrobić znaczną różnicę w życiu co najmniej kilku innych niepełnosprawnych ruchowo.

 Bodźcem wyzwalającym moje myślenie był bardzo ciekawy i obszerny mail niepełnosprawnej Oli, która między innymi napisała (skróty pochodzą ode mnie):
„Piszesz, Alexie, że spotykasz się często ze studentami – jeżeli chcesz
zrobić coś dla niepełnosprawnych – tu jest ogromne pole do popisu.
…… . Gdybyś zechciał, mógłbyś kiedyś poświęcić wycinek swojego czasu na spotkanie właśnie z niepełnosprawnymi studentami, to jest grupa, której Twoje rady wyjątkowo by się przydały. Z moich obserwacji wynika, że to, czego brakuje osobom niepełnosprawnym (….) to asertywność, poczucie własnej wartości, brak lęku przed odrzuceniem, zarzuceniem im mojej ulubionej „postawy roszczeniowej”
„Osoby niepełnosprawne, które znam (a miałam styczność ze stosunkowo dużo ich liczbą, działając swojego czasu społecznie na ich rzecz) cechuje przedziwna chęć „schowania się” – wstyd?”
„Niewiara we własne możliwości, a także – brak kompetencji komunikacyjnych(!) BARDZO utrudniają osiągnięcie sukcesu w życiu, zwłaszcza w połączeniu ze stereotypami istniejącymi w społeczeństwie”
Po takim tekście nie trzeba było mnie długo przekonywać! Pomyślałem że od dwudziestu lat zarabiam na życie rozwiązując poważne problemy komunikacji międzyludzkiej w firmach i ucząc klientów jak je praktycznie zastosować, do tego skutecznie przygotowuje kandydatów nawet na najwyższe stanowiska w dużych firmach. Co prawda te doświadczenia nie są tym samym, co praca z osobami z niepełnosprawnością, ale ponieważ mówimy o niepełnosprawności ruchowej, to byłem pewien, że będę w stanie przekuć je w użyteczne szkolenie dla tej grupy.Potrzebowałem jeszcze tylko lokalizacji, co zdawało się być bardzo łatwe do załatwienia. W rezultacie urodził się następujący projekt:Jeszcze tego lata przeprowadzimy dwa w pełni profesjonalne, bezpłatne jednodniowe warsztaty dla zainteresowanych niepełnosprawnych.
Podkreślam – w pełni profesjonalne, tak jakby na sali siedzieli najważniejsi klienci, którzy mają mało czasu i potrzebują szybko konkretnych rozwiązań!
Abyśmy nie czekali z tym w nieskończoność, pierwszy z nich zamierzaliśmy zrobić w sobotę 27.07 w Warszawie. Dzięki szybkiemu i bezproblemowemu poparciu Kolegów z naTemat (bardzo dziękuję :-)) błyskawicznie dostaliśmy do dyspozycji ich News Room na Mokotowie i wszelkie wsparcie logistyczne. To byłaby bardzo dobra i łatwo osiągalna lokalizacja, niestety dopiero dziś rano, korzystając z toalety pomyślałem, że w miejscu warsztatów potrzebujemy takiej, do której można wjechać wózkiem. Niestety ten czynnik zdyskwalifikował News Room i aktualnie rozglądamy się za alternatywnym miejscem w Warszawie. Jeśli znajdziemy je wkrótce, to powyższy termin będzie dotrzymany, jeśli nie, to warszawską edycję zrobimy pod koniec wakacji. Gdyby ktoś chciał się dołączyć w szukaniu, to potrzebujemy pomieszczenia w którym można zmieścić 5-8 osób na wózkach, w miarę dogodnie położonego i koniecznie z odpowiednią toaletą!Drugi warsztat zrobimy w 31.08 24.08 w Poznaniu, korzystając z bardzo dobrego pomieszczenia w Kupcu Poznańskim, udostępnionego nam przez firmę Wikia. Tam wszystko jest dograne, a ze strony firmy bezpośredniego wsparcia udziela nam od natychmiast Łukasz 'TOR’ Garczewski, który jest bardzo dobrym dowodem na to, że można osiągnąć międzynarodowy sukces mimo utrudnień związanych z niepełnosprawnością. Teraz potrzebujemy już tylko Uczestników :-)

A oto szczegóły:

• To będą w pełni profesjonalne warsztaty komunikacyjne, na których będziemy rozwiązywać konkretne problemy Uczestników i uczyć zastosowania tychże rozwiązań w praktyce. Żadne przemądrzałe, pseudonaukowe „bla, bla”, żadne lajtowe przekomarzanie sie, wykłady czy pogadanki, żaden „coaching”, tylko konkrety, które działają i które Uczestnicy od następnego dnia mogą użyć w swoim życiu. Korzystać będziemy ze sprzętu audio-video, więc bądźcie na to przygotowani (nagrania oczywiście na koniec kasujemy). Te warsztaty będą całkowicie bezpłatne dla Uczestników, no może aby nie zrobił się z tego podatek od darowizn, zrobimy to za przybicie piątki z każdym z nich :-) Takich możliwości prawie nie ma na otwartym rynku, więc korzystajcie!!
• Warsztaty będą od Uczestników wymagać intensywnej pracy umysłowej, dlatego tym razem zapraszamy osoby, które dotknięte są wyłącznie niepełnosprawnością ruchową i które gotowe są przez cały dzień aktywnie pracować nad swoimi umiejętnościami.
• Możliwa tematyka to wszelkie aspekty skutecznej komunikacji międzyludzkiej, negocjacje, rozwiązywanie konfliktów, „sprzedawanie” samego siebie (patrz mój post o wartości rynkowej) i cokolwiek pokrewnego przyjdzie Wam do głowy.
• Każda z grup będzie liczyła maksymalnie 5-8 osób
• Proszę wszystkich Czytelników o poinformowanie znajomych niepełnosprawnych o tej możliwości, niemniej każdy chętny powinien zadać sobie trudu, aby wysłać do mnie zgłoszenie osobiście.
• Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko, na wszelki wypadek jakiś telefon kontaktowy, krótki opis (po 3 zdania) dwóch konkretnych przypadków, którymi dana osoba chce się zająć.Przykładowy opis przypadku: „Jestem na rozmowie kwalifikacyjnej w firmie, w której chciałbym pracować. Widzę, że mam pasujące kompetencje, ale prowadzący rozmowę po drugiej stronie ma wątpliwości, czy jako osoba niepełnosprawna będę np. pełnowartościowym pracownikiem/zintegruję się z zespołem itp. Jak to dobrze rozegrać?” Proszę o konkretne przypadki z Waszego życia, dobrane tak, że jeśli nauczycie się sobie z nimi radzić, to zrobi to największa możliwą pozytywną różnicę dla Was. Zgłoszenia wysyłajcie na adres „kontakt” AT „alexba.eu”
• W wypadku dużej ilości zgłoszeń przeprowadzimy preselekcję w oparciu o nadesłane przypadki, tak aby wybrać osoby, dla których, jak wspomniałem wyżej, warsztaty te przyniosą największą możliwą korzyść praktyczną
• Przewidujemy jakiś bardzo prosty catering (pizza itp.?). Jeśli ktoś ma z tym problem, to też proszę o informację, abyśmy wcześniej mogli znaleźć pasujące rozwiązanie :-)

To wszystko, co na razie przychodzi mi do głowy.
Zapraszam serdecznie do zgłaszania się, a jeśli coś jest niejasne, to do pytania w komentarzach.

UWAGA UPDATE: Z powodów organizacyjnych warsztaty w Poznaniu zostają przesunięte o tydzień na 24.08 Zgłoszeni Uczestnicy się zgodzili, pozostałe osoby proszę o uwzględnienie tego